Porady i triki

10 prostych sposobów na przyspieszenie pracy komputera

10 prostych sposobów na przyspieszenie pracy komputera
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz, aby Twój komputer pracował szybciej? Zadbaj o niego już teraz! Skorzystaj z dziesięciu sposobów na przyspieszenie jego działania! Rozwiązania są proste i skuteczne! 

Usuwanie zbędnych aplikacji

Optymalizację systemu warto zacząć od czyszczenia zawartości Twojego komputera. Pozbądź się nieużywanych aplikacji, zbędnych plików, oraz śmieci systemowych, których po pewnym czasie korzystania z urządzenia może być naprawdę sporo. W nowszych Windowsach służy do tego opcja “Dodaj lub usuń programy”. W ten sposób pozbędziesz się niepotrzebnych aplikacji. Zadbaj również o śmieci i pliki, najlepiej z darmowym programem CCleaner.

Przyspiesz autostart systemu

Kolejnym sposobem na przyspieszenie komputera jest uporządkowanie aplikacji, które otwierają się w tle zaraz po włączeniu urządzenia. Przez zbyt dużą ilość aplikacji, laptop czy komputer stacjonarny ładuje się znacznie dłużej. Dlatego też w opcji “szukaj” wpisz MS Config. Wówczas otworzy się narzędzie służące do konfiguracji systemu. Następnie wybierasz zakładkę Uruchamianie i otwierasz Menedżera Zadań. Kolejnym krokiem jest wybór aplikacji, które mają przestać otwierać się w tle. To wyjątkowo prosty sposób na przyspieszenie uruchamiania się komputera.

Wyczyść rejestr

Z pomocą kolejny raz przyjdzie Ci CCleaner. Z poziomu tej aplikacji możesz w prosty i szybki sposób usunąć zbędne pliki rejestru. Jeżeli długo tego nie robiłeś, a zdarza się, że użytkownicy nie sprawdzali rejestru latami – wyszukiwanie plików przez aplikację może chwilę potrwać. Czym są pliki rejestru? W dużej mierze są to pozostałości po aplikacjach, które już dawno zostały przez Ciebie usunięte.

Wybierz sprawny system antywirusowy

Dla niektórych rzecz oczywista, dla innych niekoniecznie. Nie wszyscy decydują się na program antywirusowy na swoim komputerze. Jeżeli go nie masz, bardzo możliwe, że wirusy spowalniają urządzenie. Nie musisz kupować płatnej wersji, wystarczy darmowy 360 Total Security lub Avast, aby cieszyć się wolnym od problemów komputerem. Każdy z tych systemów antywirusowych możesz pobierać ze stron producentów w kilku prostych krokach.

Defragmentacja dysku

Ta metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że jest to tylko strata czasu. Jednak defragmentacja dysku pozwala na poukładanie w odpowiednim porządku wszystkich zapisanych dokumentów, folderów i aplikacji. W czasie defragmentacji możesz także znaleźć aplikacje, które nie są Ci potrzebne i je usunąć. Defragmentować można tylko dyski talerzowe. Wystarczy w wyszukiwarce komputera wpisać “defrag”, a pojawi się przeznaczone do tego narzędzie.

Adware i Spyware – pozbądź się cichych zabójców

Pod tymi dwoma nazwami kryją się aplikacje szpiegowskie, często instalowane wraz z aplikacją. Adware i Spyware kradną cenną moc obliczeniową Twojego procesora. Wpływa to na jego spowolnienie, szczególnie podczas startu systemu. Jak usunąć tego rodzaju oprogramowania z komputera? Warto w tym celu skorzystać z darmowej aplikacji MalwareBytes Anti Malware. Z jej pomocą pozbędziesz się Adware i Spyware w prosty i szybki sposób.

Pozbądź się fajerwerków wizualnych

W wersjach Windows 8 i wyżej możliwe jest instalowanie motywów, dokładnie tak, jak ma to miejsce w smartfonach. Zmiana wyglądu pulpitu, plików czy aplikacji to jednak spory problem dla stabilności i szybkości urządzenia. Przez taki zabieg możesz znacząco spowolnić jego pracę. Zadbaj więc o to, aby interfejs był jak najprostszy. W ten sposób przyspieszysz nieco komputer. W tym celu wyłącz cienie, efekty graficzne i zbędne animacje.

Wyłącz synchronizację OneDrive

Synchronizowanie plików między chmurą, a Twoim komputerem odbywa się za pomocą aplikacji OneDrive. Często jednak użytkownicy nie korzystają z chmury. Jeżeli w Twoim przypadku tak jest – ta aplikacja jest dla Ciebie zbędna. Mimo to OneDrive nadal pracuje i wpływa na zmniejszoną szybkość pracy komputera. Dlatego też najlepiej ją  wyłączyć – w obszarze powiadomień wybierz opcję Wstrzymanie Synchronizacji. Możesz to zrobić na 2 do 24 godzin. Później niestety trzeba to powtórzyć.

Korzystaj z monitora wydajności

Windows 10 posiada opcję monitorowania wydajności komputera. Możesz go użyć, jeżeli chcesz otrzymać szczegółowy raport, w którym wymienione są procesy powodujące spadek mocy i szybkości urządzenia. Pojawią się także propozycje rozwiązania tych problemów – wpisz w wyszukiwarce perfmon/report. Narzędzie po niecałych dwóch minutach zbierze dla Ciebie szereg ciekawych informacji.

Reinstalacja systemu

Ostatecznym krokiem do przyspieszenia działania Twojego komputera jest reinstalacja systemu Windows. Pamiętaj, że decydując się na to rozwiązanie, tracisz wszystkie pliki i aplikacje – zadbaj więc o zapisanie najważniejszych elementów na dysku zewnętrznym. Po reinstalacji wystrzegaj się błędów, które spowodowały spowolnienie działania urządzenia.

momneta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*