Porady i triki

Czym się kierować, wybierając słuchawki gamingowe?

Czym się kierować, wybierając słuchawki gamingowe?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kompletujesz zestaw początkującego gracza i zastanawiasz się, jakie słuchawki gamingowe wybrać? Czy Twoją pasją jest granie, a ulubione słuchawki właśnie przestały działać? A może szukasz pomysłu na prezent dla zapalonego gracza, ale nie wiesz, czym się kierować, by wybrać dobrze? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze słuchawki gamingowe. 

Zacznij od wyboru budowy słuchawek

Słuchawki przede wszystkim dzielą się na te nauszne i douszne oraz przewodowe i bezprzewodowe. Najlepszym rozwiązaniem do gier są te nauszne, ponieważ perfekcyjnie oddzielają świat zewnętrzny od tego wirtualnego. Poza tym warto się zastanowić, czy chcemy postawić na słuchawki z kablem, czy bezprzewodowe. Tu wszystko zależy od osobistych preferencji. 

Słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki bezprzewodowe są zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ przy korzystaniu z nich nie mamy wokół siebie zbędnych kabli. Istnieje jednak ryzyko występowania problemów z połączeniem Bluetooth. Co więcej, jeśli pochłonie nas rozgrywka, takie słuchawki mogą rozładować się po kilku godzinach, a podczas ładowania nie będziemy mogli z nich korzystać. 

Słuchawki przewodowe

Jeśli chodzi o słuchawki przewodowe, ich minusem może być okablowanie, jednak gwarantują one znacznie lepszy przesył dźwięku. Kabel takich słuchawek zazwyczaj ma długość około 2–3 metrów i kończy się standardowym wejściem USB lub minijackiem 3,5 mm. Dla graczy szczególnie polecane są te z końcówką USB, ponieważ mają one własny układ audio, co sprawia, że będą dobrze działać nawet w komputerach bez karty dźwiękowej oraz w tych, gdzie jest ona bardzo słaba.

Słuchawki zamknięte, półotwarte i otwarte

Słuchawki nauszne dzielą się na zamknięte, półotwarte i otwarte. Od tego zależy nasze odbieranie dźwięków z zewnątrz. W słuchawkach zamkniętych najbardziej uda nam się wczuć w grę, ponieważ mają szczelną konstrukcję, która dobrze izoluje rzeczywistość od wirtualnej zajawki. Słuchawki otwarte nie zagwarantują nam już takiej szczelności, a przy korzystaniu z nich zarówno my będziemy słyszeć dźwięki z otoczenia, jak i osoby wokół nas będą w stanie usłyszeć dźwięki z naszej gry. Między słuchawkami zamkniętymi a otwartymi są te półotwarte – to one są złotym środkiem pomiędzy mocną izolacją a całkowitym brakiem odporności na dźwięki otoczenia.

Wbudowany mikrofon

Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór słuchawek, które mają wbudowany mikrofon. Przy wyborze słuchawek gamingowych warto zwrócić na to uwagę. Nie jest to element niezbędny, jednak ma on szczególne znaczenie przy grach online i komunikowaniu się z innymi graczami. Istnieje możliwość dokupienia mikrofonu do komputera osobno, lecz ten wbudowany w słuchawki może być znacznie wygodniejszy dla części graczy. 

Pozostałe ważne parametry słuchawek gamingowych

Jeśli chodzi o dokładne parametry słuchawek, należy zwracać uwagę na takie właściwości jak m.in. pasmo przenoszenia dźwięku. Jest to częstotliwość dźwięku wyrażana w hercach – standardowe słuchawki mieszczą się w zakresie od 20 Hz do 20 000 Hz. Osoby o wrażliwszym słuchu mogą zdecydować się na szerszy zakres od 5 Hz do 30 000 Hz. Kolejny punkt to zniekształcenia harmoniczne wyrażane w TDH, których norma wynosi 0,1%–0,5%. Poziom natężenia dźwięku to głośność słuchawek. Najlepiej wybierać te mające 100 dB. Ostatni parametr to waga słuchawek. Czasami rozgrywka może trwać kilka długich godzin, więc lepiej zdecydować się na lekkie słuchawki, które nie będą powodować dyskomfortu.

Zdj. główne: Chuck Fortner/unsplash.com

momneta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*