E-sport

Najlepsi polscy zawodnicy e-sportu

Najlepsi polscy zawodnicy e-sportu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mamy prawdziwy powód do dumy. Polacy doskonale radzą sobie w wielu dziedzinach e-sportu. Być może już wkrótce staną się sportem narodowym Polaków? Dowiedz się, którzy zawodnicy są znani na międzynarodowej scenie.

Czym właściwie jest e-sport?

W powszechnej opinii sport kojarzy się przede wszystkim z wysiłkiem fizycznym. Istnieje jednak dyscyplina zwana e-sportem, czyli sportem elektronicznym, która wiąże się przede wszystkim z wysiłkiem umysłowym. Sport elektroniczny to forma rywalizacji opierająca się na wzajemnym konkurowaniu w grach komputerowych. E-sportowcy toczą między sobą pojedynki zarówno w celach rekreacyjnych, jak i profesjonalnych. Obecnie mamy do czynienia z wieloma turniejami gier komputerowych, podczas których mecze rozgrywane są na żywo, a publiczność może cieszyć się z uczestnictwa w rozgrywkach, oglądając je przy użyciu własnych urządzeń mobilnych czy komputerów, bądź obserwując je na wielkich telebimach.

Sport elektroniczny wiąże się przede wszystkim ze zdolnością szybkiego myślenia, a także obieraniem odpowiednich strategii, przy jednoczesnym wykorzystaniu zręczności gracza. Profesjonalni zawodnicy konkurują ze sobą, korzystając z wysokiej jakości sprzętu komputerowego, a ci, którzy zwyciężają, zostają zwykle nagradzani niemałymi nagrodami pieniężnymi.

Sport elektroniczny w Polsce

Warto wiedzieć, że również w Polsce odbywają się turnieje gier komputerowych, o których jest naprawdę głośno na całym świecie. Od 2013 roku w Katowicach, a mianowicie w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym organizowane są imprezy o niezwykłej renomie, zwane Intel Extreme Masters. Intel Extreme Masters, czyli w skrócie IEM, to mistrzostwa gier komputerowych, organizowane przez ESL, największą na świecie organizację e-sportową, a także znaną markę Intel.

Najlepsi polscy zawodnicy e-sportu

Mówiąc o e-sporcie, należy pamiętać, że poszczególne rozgrywki dotyczą różnych gier. Poniżej znajdują się polscy gracze, których cieszą się największymi sukcesami na arenie międzynarodowej i krajowej.

Counter Strike

W przypadku gry, jaką jest Counter Strike, na szczególną uwagę zasługuje Filip „NEO” Kubski. Jest to zawodnik, który wyjątkowo zaznaczył swoją obecność na międzynarodowej scenie, a także stał się inspiracją dla wielu młodych graczy. Portal powiązany ściśle z Valve Corporation ogłosił go graczem dekady w Counter Strike 1.6 w latach 2000–2010.

Janusz „Snax” Pogorzelski to z kolei gracz, który pokazał się w grze Counter Strike: Global Offensive. Jest to jeden z byłych reprezentantów znanej organizacji Virtus.pro, którego wielokrotnie wyróżniono wśród dwudziestu najlepszych graczy roku według serwisu hltv.org.

DOTA 2

W przypadku gry DOTA 2 znanym zawodnikiem jest Michał „Nisha” Jankowski. Szczególnie imponujące są wyniki tego młodego gracza, który zajmując wysokie lokaty w poszczególnych turniejach DOTA 2, zarabia naprawdę spore pieniądze. Przykładem mogą być wygrane wraz z drużyną ponad 2 miliony dolarów, zdobyte podczas The International 2019.

League of Legends

Mówiąc o wyśmienitych graczach League of Legends, nie sposób pominąć Marcina „Jankosa” Jankowskiego. Jest to zawodnik z wieloletnim doświadczeniem, którego publiczność wyjątkowo pokochała za jego występy jako jungler w zespole G2 Esports, który w sezonie 2019 roku zajął drugie miejsce na mistrzostwach świata.

Zdj. główne: OJ/unsplash.com

momneta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*