Edycja filmów to wymagające zadanie, które wymaga odpowiedniego sprzętu. Jak wybrać komputer, by zadbać o sprawną pracę?
Wzrost dostępności kamer cyfrowych, a także obecność coraz lepszych podzespołów w smartfonach sprawiły, że entuzjaści filmu mają zupełnie nowe możliwości. Teraz edycją nagrań mogą zajmować się nie tylko specjaliści. Efekty pracy będą zależeć jednak nie tylko od umiejętności, lecz także od charakterystyki posiadanego urządzenia. Pierwszym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć w tym kontekście, jest wybór pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem.
W większości sytuacji to właśnie „pecet” będzie lepszą opcją. Wynika to między innymi z możliwości zastosowania mocniejszej karty graficznej – komputer stacjonarny może być wyposażony w bardziej efektywne chłodzenie niż laptop, co przekłada się na więcej opcji w zakresie podzespołów. Plusem jest także łatwiejsze podłączenie więcej niż jednego monitora. Spora część osób preferuje jednak laptopy, które zdecydowanie wygrywają pod względem poręczności.
Zastanowić należy się również nad systemem operacyjnym wybranego urządzenia. Mamy do wyboru w zasadzie dwie możliwości – macOS oraz Windows; trzecią opcją są różne dystrybucje Linuksa, jednak mają one niestety ograniczony dostęp do oprogramowania do edycji wideo. To właśnie możliwość skorzystania z poszczególnych aplikacji powinna mieć tutaj kluczowe znaczenie. Mowa szczególnie o Final Cut Pro – to program oferowany przez Apple, który nie jest obsługiwany przez urządzenia z Windowsem. Mimo że system od Microsoftu na ogół oferuje większy dostęp do różnego oprogramowania, z niektórych specjalistycznych rozwiązań można skorzystać jedynie z systemem macOS. To kwestia, którą warto rozważyć szczególnie w kontekście pracy ze studiami czy firmami mogącymi preferować konkretne programy do edycji wideo.
Aby móc sprawnie przetwarzać pliki wideo, niezbędny będzie odpowiednio mocny procesor. To właśnie od jego specyfikacji zależy wydajność komputera. Najważniejsze pod tym względem są parametry takie jak częstotliwość taktowania zegara oraz liczba rdzeni. Należy zaznaczyć, że większość programów wykorzystywanych w tym celu może bez problemu działać na wielu wątkach jednocześnie. To sprawia, że warto stawiać na układy wyposażone w osiem lub nawet więcej rdzeni. Poza tą kwestią wybór jest dość prosty – im wyższe taktowanie, tym lepiej, choć musimy dopasować decyzję również pod względem możliwości finansowych.
Oprócz właściwego wyboru procesora należy zwrócić uwagę także na pamięć operacyjną. 16 GB RAM w technologii DDR4 to solidny wybór, który pozwoli poradzić sobie z większością zadań. Warto jednak postawić na 32 GB pamięci, by móc edytować filmy jeszcze sprawniej. Przy zakupie laptopa dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, czy wybrany model pozwala na skorzystanie z dodatkowych kości RAM.
Mimo że spora część procesów związanych z edycją filmów wykorzystuje głównie procesor, mocna karta graficzna będzie ogromnym wsparciem. Początkujący mogą poradzić sobie jednak również z zintegrowanym układem. Przy wyborze karty graficznej należy zwrócić uwagę na jej pojemność, obsługiwaną rozdzielczość i liczbę monitorów, a także liczbę jednostek renderujących oraz shaderów.
Zdjęcie główne: Soumil Kumar/pexels.com